Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle  |  İletişim  |  Yasal Uyarı
  
 

ANA SAYFA           HAKKIMIZDA           HİZMETLERİMİZ           SİRKÜLERİMİZ           EĞİTİMLERİMİZ           KARİYER           İLETİŞİM

   
   
   
  PRATİK BİLGİLER
» Amortisman Sınırı
»
Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
»
Emlak Vergisi Oranları
»
Fatura Düzenleme Sınırı
»
Değer Artış Kazançları İstisna Tutarları
»
Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
»
Yıllık Ücretli İzinler


DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
    
   
    
   
 
  DUYURULAR
    
Sanayi Sicil Belgesi Olan İşletmelerin Yıllık İşletme Cetveli Verme Zorunluluğu Hk.

6948 Sayılı Kanunun 5. Maddesi gereği; sanayi sicile kayıtlı işletmelerin bir önceki yıla ait faaliyetlerini içeren bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini her yılın ilk dört ayı içerisinde; 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında vermeleri zorunludur.

Buna göre Sanayi Sicil Belgesi olan işletmelerin 2020 yılına ait Yıllık İşletme Cetvelini 30 Nisan 2021 tarihine kadar Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.

T.C. İstanbul Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü'nün 06.01.2021 tarih, 2211624 sayılı yazısında ; 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu ve Sanayi Genel Müdürlüğünün SGM2014/11 tebliği gereğince Sanayi işletmelerinin bir senelik faaliyetlerini yıllık işletme cetvellerinde göstermeye ve bu cetvelleri takvim senesi sonundan itibaren dört ay içinde e-devlet web sayfasında bulunan "Sanayi Sicil İşlemleri" uygulamasını kullanarak elektronik ortamda giriş yapmaları gerekliliğinden bahisle işletmelerin 2020 yılına ait Yıllık İşletme Cetvellerinin girişlerinin yapılması ; ayrıca işletmelerin faal durumundayken vermedikleri 2018 ve 2019 yıllarına ait Yıllık İşletme Cetvelleri varsa ivedilikle girişlerinin de yapılması gerektiği ifade edilerek Yıllık İşletme Cetvellerinin 30.04.2021 Saat 23:59'a kadar verilmesi gerektiği duyurulmuştur.

Elektronik ortamda, Yıllık İşletme cetveli vermek için; - e - Devlet kapısı veya - Bakanlık web sayfasındaki e-Hizmetler – İl Müdürlükleri – Sanayi Sicil İşlemleri bağlantısından Sanayi Sicil Bilgi Sistemine e-Devlet şifresi ile (http://sanayisicil.sanayi.gov.tr) giriş yapılması gerekmektedir.

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereğince mevcut zorunluluklar (Hatırlatma):

1. Sanayi Sicil Kanunun 2. Maddesi gereğince, sanayi işletmelerinin üretim faaliyetlerine başladıktan sonra iki ay içinde (Her üretim yapılan yer için ayrı ayrı) Sanayi Sicil Bilgi Sistemi'ne kayıt olması gerekmektedir.

2. Sanayi Sicil Bilgi Sistemi'ne kayıt yapılan her işletme adına düzenlenecek Sanayi Sicil Belgesi iki yılda bir vize yaptırılır.

3. Kanunun 4. Maddesi gereği sanayi işletmelerinin faaliyetlerine son vermeleri, ara vermeleri, yeniden üretime başlaması ve verilen bilgilerde değişiklik olması durumlarında bir ay içinde il Müdürlüğüne bilgi verilmesi gerekmektedir.

4. Kanunun 5.maddesi gereği sanayi işletmeleri bir önceki yılla ilgili faaliyetlerinin yer aldığı yıllık işletme cetvellerini yılsonundan itibaren dört ay içinde il Müdürlüğüne vermek zorundadırlar.

İdari Para Cezaları

Süresi içerisinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek 2021 yılına ait Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmeler hakkında; 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu'nun 9. uncu maddesi gereği 2021 yılı için 1.730,00 (Bin yedi yüz otuz) TL İdari Para Cezası uygulanacaktır.

Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin Yıllık İşletme Cetveli bildirme sorumluluğunu -oluşabilecek yoğunluklar sebebiyle- son günlere bırakmadan yerine getirmeleri önemle duyurulur.

Saygılarımızla,


 
   BASINDAN HABERLER
 
 
 
   GÜNCEL MEVZUAT
 
 
 

                        


MORES BAĞIMSIZ DENETİM VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD. ŞTİ. 

İSTANBUL OFİS

Adres
Tel
Faks
E-Posta

:
:
:
:

Sahrayıcedid Mah. Atatürk Cad. No: 57 Dilkum Sitesi 6 Blok K: 3 D: 18 Kadıköy / İstanbul
0 216 - 251 19 09
0 216 - 251 19 09
info@moresymm.comWeb Tasarım:
 
www.MuhasebeTR.com